2024.05.07.

Intézményünk

A Városi Művelődési Központ egy olyan szellemiségű épület, amelynek már jelentős múltja van, hiszen több mint 50 évvel ezelőtt kezdett művelődési, közösségi házként működni.A Városi Könyvtár a Művelődési Központ és a Tájház 2008 óta egy intézményként, külön helyszínen biztosít teret a kultúraközvetítés számára. 2004. április 16-án egy felújított művelődési központot vehettek birtokukba a város lakosai. Magas színvonalú fény-, hang- és színpadtechnikai, iroda és számítástechnikai eszközeinek használatával a rendezvényeit sikeresebbé, színvonalasabbá tudják tenni, és kulturáltabb feltételeket tudnak biztosítani a magas szinten működő művelődési közösségeiknek. A művelődési központ dolgozói mindent megtesznek azért, hogy, aki bejön a művelődési központba a legtöbb segítséget, információt, és az általa igényelt szórakozási, kikapcsolódási, vagy valamilyen közösségi formát megtalálja. A művelődési központ látogatóinak a száma több tízezer fő évente, akik nem csak helyiek, hanem a vonzáskörzet lakosai is. A dolgozók közvetlen kapcsolatot alakítanak ki a látogatókkal. A művelődési központ zavartalan működése köszönhető azoknak is, akik a programok lebonyolításában önzetlenül segítenek, valamint az egyes kiemelt rendezvényeket anyagilag is támogatják, valamint az önkormányzatnak és a városgazdálkodási szervezetnek, akik a lehetőségeikhez képest támogatják, illetve megtesznek mindent a zavartalan működésért. Mint a település kulturális közösségi intézménye alapvető feladatuknak tekintik a közösségi művelődési formák, kiscsoportok, kisközösségek munkájának, tevékenységének segítését. Fontosnak tartják, hogy Nagykáta és a térség minden korosztálya számára biztosítani tudjanak tartalmas, szórakozással egybekötött időtöltést, a tehetségek számára pedig bemutatkozási lehetőséget. A Művelődési Központ bekapcsolódik, segíti, szervezi a városi rendezvényeket, más intézmények programjait. A Művelődési Központ eredményes és színvonalas munkáját annak is köszönheti, hogy olyan kollektíva alakult ki, akik elkötelezettek a kultúra ápolásában, megőrzésében, terjesztésében.

A Városi Könyvtár története:

Az 1911-ben alakult Gazdakör rendelkezett Népkönyvtárral. 1912-ben 100 kötetnyi gazdasági témájú szakkönyvet adott a Gazdakörnek a Földművelődési Minisztérium. Nem ismert, hogy hányan és mikor olvasták ezeket a könyveket, de valószínű, hogy inkább a téli hónapokban voltak keresettek, mikor nem volt földmunka. A könyvtár a második világháború alatt megsemmisült.  A két világháború között állami rendeletre egy 5000 kötetesnél nagyobb általános népkönyvtár alakult, de a háború ezt sem kímélte, szintén megsemmisült.  A Szabadművelési Tanács nevéhez kapcsolódik a községi népkönyvtár, ezt 1946-ban hozták létre.
1957-ben a kultúrházban megalakult a nagykátai járási könyvtár. Ez 1960-ban került a mai Szabadság térre, a római katolikus templom szomszédságába. Hozzáépítéssel és szomszédos épületek megvásárlásával bővült. 1970-ben a könyvtárépület alapterülete már elérte a 126 m2-t.
1975-ben korszerűsítették, szolgáltatásait kibővítették.Az akkor megjelent tájékoztató szerinti szolgáltatásai:
– beiratkozás,
– kölcsönzés,
– könyvtárközi kölcsönzés,
– olvasótermi szolgálat,
– tájékoztató szolgálat.
A könyvtár állománya 1975. július 1-jén:
– szépirodalom: 20 956 kötet,
– szakirodalom: 20 763 kötet,
– ifjúsági irodalom: 16 921 kötet,
– folyóirat-állomány: 360 kötet.
1963 óta rendszeresek az irodalmi, szerzői és vitaestek,a kiállítások.
A gyermekkönyvtári részleg a Nagyközségi Tanács segítségével nyílt meg 1972. április 5-én, ez az akkori épületben két helyiséget foglalt el. 8 000 kötetes könyvállománnyal és 15 folyóirattal rendelkezett nyitásakor.
Az 1975-ös állapot szerint 4 fiókkönyvtár is működött Nagykátán. Az erdőszőlei és az alsóegreskátai tanyaközpontok általános iskoláiban voltak a külterületi fiókkönyvtárak. A belterületieket a járási könyvtártól való nagy távolság miatt üzemeltették, a Tüzelő utcai 1974 októberében nyílt.
1975-ben a járásban 15 letéti könyvtárat is működtettek, ezek állományát művelődési autó segítségével negyedévenként frissítették a központi állományból.
A közigazgatási változások értelmében a nagykátai könyvtár neve folyamatosan változott: Nagyközségi és Járási Könyvtár, később Nagyközségi Könyvtár, 1989-től Radnóti Miklós Városi Könyvtár. Az összevonások után Városi Könyvtár és Művelődési Központ, majd Városi Könyvtár, Művelődési Központ és Tájház. Jelenleg a Nagykátai Városi Könyvtár és Művelődési Központ részeként működik.
2007. március 12-én avatták fel az új, korszerű épületet a Dózsa György úton, a Damjanich János Gimnázium és Mezőgazdasági Szakképző Iskola, valamint a Váci Mihály Katolikus Általános Iskola közvetlen közelében. A régi épületét a Szabadság téren lebontották, mivel életveszélyes állapotba került.

Állásajánlat

Hangtechnikus

Állásajánlatot hirdet a Nagykátai Városi Könyvtár és Művelődési Központ hangtechnikus részére.

A munkavégzés helye: Nagykátai Művelődési Központ (2760 Nagykáta, Bajcsy Zsilinszky u. 9.)

Teljes munkaidő: Heti 40 óra (8 óra/nap)

Szerda szünnap, hétvégéken történő eseményeken kötelező részvétel.

Jogállásból fakadó jogszabályi követelmények: büntetlen előélet, cselekvőképesség, magyar állampolgárság, erkölcsi bizonyítvány

Elvárás:   szakirányú középfokú végzettség,

                önálló munkavégzés,

minimum 5 év munkaköri tapasztalat,

                stabil számítógépes ismeret,

                B kategóriás jogosítvány

                terhelhetőség, jó fizikai erőnlét

Bérezés: A Munka Törvényköve szerinti bérminimum.

Jelentkezni a Művelődési Központban, személyesen!